TEB Dolar Almak ve Satmak

| |

Döviz alım ve satımı yapmak isteyenlerin yararlanabileceği bankalardan birisi de Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) olarak öne çıkmaktadır. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından tercih edilen TEB’in en önemli avantajlarından birisi sadece döviz alım satımı özelinde bir uygulama geliştirmesi ve bu uygulama aracılığıyla döviz işlemlerinin çok daha kısa süre içerisinde çok daha hızlı bir şekilde icra edilebilmesini mümkün kılmaktır. Bu kapsamda TEB aracılığıyla döviz alım ve satımı yapacak kişiler için TEB’in döviz konusunda sağladığı avantajlara değinmek, bunun nasıl yapılacağını açıklamak yararlı olabilir.

TEB Döviz Alım Satım

TEB müşterileri internet bankacılığı uygulaması veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden döviz alım satımı yapma imkanına sahiptir. Basit birkaç prosedürün yerine getirilmesi sonrasında döviz alım ve satımına başlayabilen kişilerin faydalanabileceği uygulama TEB FX olabilir.

TEB FX Platformu

Türkiye Ekonomi Bankası (TEB) tarafından geliştirilen TEB FX platformu sayesinde yatırımcıların döviz alım satımını çok daha hızlı ve basit bir şekilde yapması mümkün olur. Her geçen gün daha fazla kişi tarafından kullanılan TEB FX ile elde edebileceğiniz avantajlar şu şekilde sıralanabilir:

  • 10’a kadar döviz çiftini ana sayfada sürekli olarak takip edebilme ve anlık işlem emri verebilme imkanı elde edebilirsiniz. Takip etmek istediğiniz döviz çiftleri için takip et butonunu tıklamanız yeterli olacaktır.
  • Ana sayfada gördüğünüz döviz çiftlerine ya da analiz sayfasında ilgili döviz çiftlerine tıkladığınızda açılan sayfa üzerinden döviz çiftlerine ait grafikleri analiz edebilir ve fiyatlar hakkında çizgi, mum grafiği gibi teknik detaylara erişebilirsiniz.
  • Takip ettiğiniz döviz çiftleriyle ilgili bir işlem yapmak isterseniz bunu ana sayfadan hızlıca yapabilirsiniz. Ana sayfada takip ettiğiniz döviz çiftinin yanında yer alan AL ya da SAT butonlarından herhangi birisine tıklayarak hızlı işlem gerçekleştirebilirsiniz.
  • AL ya da SAT butonlarından herhangi birisine tıkladığınızda fiyatları 5 saniyeliğine sabitlemiş olursunuz. Bu süre içerisinde fiyatlar değişikliğe uğramış olsa dahi tıkladığınız andaki fiyat 5 saniye süresince geçerli olur.
  • TEB FX platformunun ana sayfasında yer alan haberler sekmesi sayesinde piyasalar ve ekonomi hakkında yaşanan son gelişmeleri takip edebilirsiniz. Son güncellenen ya da eklenen haberlere ek olarak tüm haberleri inceleyebileceğiniz bir pencere de yine bu sekmede mevcuttur.
  • Hesaplar sekmesi altından takip ettiğiniz döviz çiftlerinden herhangi birisi için hesap açılışı gerçekleştirebilirsiniz. Bu sayede çok kısa süre içerisinde alım-satım yaparken hesap seçmenize gerek kalmadan işlem emri verebilirsiniz.

TEB FX işlem platformuyla döviz alım satımı yapacak kişiler hafta için 08:30 ile 18:00 saatleri arasında tüm döviz işlemlerini gerçekleştirebilir. CEPTETEB şubesi üzerinden gerçekleştirilecek işlemler ve internet bankacılığı fark etmeksizin işlem saatleri bu şekildedir.

Haberler sayfası içerisinde yer alan Ekonomik Takvim filtresi sayesinde gerçekleştirilecek önemli ekonomi toplantılarının ve karar açıklamalarının ne gün gerçekleşeceğini takip edebilir bu gibi durumlara hazırlıklı hale gelebilirsiniz.

Hesap açılışını gerçekleştirdiğiniz ve işlem yapabilir hale geldiğiniz döviz çiftlerini takip edebilmek için ana sayfada yer alan listeyi düzenle butonuna tıklayabilirsiniz.

TEB FX platformu tüm bireysel ve kurumsal müşterilerin işlem yapmasına imkan vermektedir. Kurumsal müşteriler TEB FX platformu üzerinden yatırım yapmak istiyorsa menü yetkisi “AL”, “SAT” ya da “Arbitraj” olmalıdır. Kurumsal müşteriler banka şubesine doğrudan başvuru yaparak bu yetkilerin kendisine tanımlanmasını isteyebilir.

Şubeye gidildiğinde bankadan temin edilecek yetki değişiklik formunun doldurulması ve firma tarafından imzalanarak teslim edilmesi gerekmektedir. Bu sayede kurumsal müşteriler de TEB FX platformu üzerinden yatırım yapabilir hale gelecektir.

teb dolar al sat nasil yapilir
Teb döviz

İnternet ve Mobil Bankacılık Uygulaması

Eğer TEB FX işlem platformunu kullanmayı gerektirecek kadar sık işlem  yapmıyorsanız yani çok uzun vadeli döviz yatırımı yapmak, paranızı dövizde tutmak istiyorsanız TEB FX kullanmadan da döviz alım satımı yapabilirsiniz.

Bunun için yapmanız gereken tek şey internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulaması üzerinden döviz hesabı açmak, daha sonra döviz işlemleri menüsüne tıklayıp hangi dövizin alımını yapacaksanız ilgili dövizden belirttiğiniz kadar TL’de alım yapmaktır.

Döviz alımı yaptıktan sonra ilgili dövizi satmak içinde yine aynı menüye girmeniz ve döviz sat butonuna tıklayıp ne kadar değerde döviz satışı yapacağınızı belirtmeniz gerekmektedir.

Ayrıca bir diğer banka Albaraka Dolat Al Sat işlemleri ayrıntılarına https://forexkurdu.com/albaraka-dolar-alma-satma-islemi-anlatimi/ içerisinden ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Pip Nedir Nasıl Hesaplanır

Tickmill FX Kayıt İşlemleri ve İletişim

Sonraki Yazı

Yorum yapın